
Лятото е в самото си начало и с всеки изминал ден се приближаваме към дните на дълго очакваната почивка. Подготовка за дълго пътуване и смяна на режима. Именно този режим с който сме свикнали ежедневно обаче може да ни изиграе лоша шега защото по време на на път често го променяме. Ако сте от хората, които се придържат към някаква програма, е напълно възможно при смяна на обстановка да се почувствате неразположени. Kак да избегнем това? Ние ви предлагаме няколко съвсем кратки и лесни за спазване съвета, за да сте спокойни и здрави през почивката.
- Храната – тя е основна. Ако у дома успявате да спазвате определен хранителен режим, то със сигурност на чуждо място до някъде това ще по-трудно. Най-често защото ще трябва да се съобразите с онова което ви предлага дестинацията. В България не чак толкова, защото си знаете местната кухня, но в чужбина ще сте задължени да се приспособите към кухнята и обичаите. И все пак и там има магазини и богат избор на хранителни продукти. Ако се притеснявате, че местната кухня не е много по вкуса ви винаги може да заложите на нещо познато и изпитано от близкия супермаркет. Нашият съвет – наблегнете на свежите продукти, плодове и зеленчуци.
- Пийте много вода – Предвид, че почивките са повече през летния сезон, това е от водещо значение. Независимо дали на плажа или в стария град на някоя европейска столица, тялото ни се дехидратира много по-бързо, особено ако сме в движение. С не по-малко значение е това каква вода консумирате. Не навсякъде чешмяната вода е с добро качество, така че имайте го предвид.
- Движение и пак движение – колкото и да ви е приятно да се излежавате под чадъра, една разходка никога не е излишна. Ако не сте от спортните натури това е по-лесното решение за някакво физическо натоварване. Дори и през този период след събуждане може да направите няколко упражнения, за раздвижване и освежаване. След това един бърз душ и сте готови за плажа или изследване на забележителностите.
- Биологическият часовник – хм.. той май е най-труден, особено в случаите когато се налага да смените часовото време. Първите дни е най-трудно защото организмът ви изпитва моментен шок, заради внезапната смяна на условията, климата, часовата разлика. За това наш съвет от опит – ставайте поне 30мин. по-рано от планираното, за да имате време да се адаптирате.
- Бъдете постоянни – Това е може би ключът към това да се чувствате добре и във форма. Първите 4 точки в никакъв случай не изчерпват списъка със съвети, за това как да сме в отлична форма, но са много основни, и ако си наложите воля да ги спазвате, поне вероятността на да сте неразположени ще е по-малка.
Още няколко идеи по темата планиране – Мобилни приложения за планиране – 7 сайта за планиране на почивка – Да организираме добре пътуването си
Абсолютно съгласна съм във всичко написано. А колкото до храненето, понякога си нося чай за разхлабване, ей така за всеки случай. 🙂