Както знаете доста често пътуваме до Пловдив, къде просто за разнообразие, къде да тестваме някоя и друга камера или обектив. Градът е само на около час и малко път, а очарованието на Стария град и Капана е повече от достатъчна причина да разходим фототехниката си. Днес обаче не сме там, за да тестваме, а за да ви разкажем кои са любимите ни места в Пловдив. Градът под тепетата е на повече от 8000 години и е един от най-старите градове в Европа. Определено има какво да ви предложи. И така впускаме се в приключение и се оставяме да попаднем в „Капана“ на Стария град 🙂
Наричам го така заради чаровните му улици, които доста често през годината се превръщат в сцена на арт и културни фестивали. Признавам си, че от толкова ходене до Пловдив, едва последните няколко пъти се отбихме да разгледаме квартала и направо се чудя как толкова време сме го пропускали. Грешка, която за в бъдеще няма да бъде допускана. Кварталът е само няколко улици, но за сметка на размерите си изобилства от приятни кафенета, ресторанти и артистични магазини. Последното ни ходене имахме късмета хотелът ни да се намира на централния площад в квартала в мансардното помещение. Привечер беше истинско удоволствие да седим на малката тераса и да наблюдаваме покривите и живота под нас. Така, че ако имате път към Пловдив отбийте се поне за чаша хубаво лате. Има къде да го изпиете.
Мисля, че тук няма за какво толкова да ви разказвам, просто защото това е визитната картичка на Пловдив. Едно от местата, които е не просто задължително в Пловдив, но и най-често е причина изобщо да пътувате до там. Старият град е в самото сърце на Пловдив и е пълен с история. Забележително е колко добре са запазени къщите и архитектурните паметници тук. Разположен е на три от тепетата на града – Небет тепе, Джамбаз тепе и Таксим тепе. В разходка по калдаръмените улици няма как да останете равнодушни към чара на възрожденската архитектура и крепостните стени от античността. Сред всички тях има емблематични паметници, които рисуват познатият силует на Стария град – Амфитеатъра, Хисар капия (прословутата порта в крепостните стени на Филипопол), Балабановата къща, къща Георгиади или Куюмджиевата къща, в която се помещава Етнографксия музей.
Едно от най-любимите ми места в Стария град обаче е църквата „Свети Константин и Елена“ изографисана в много голяма степен от Захари Зограф. Последния път дори си донесох малка осветена икона на покровителите светци, копие на голямата икона в храма. Имам сантимент към този храм, тъй като съм родена на Свети Константин и Елена. Освен него на територията на стария град има още около 7 църкви които заслужават внимание. И ако след толкова обиколка се уморите – завършете деня на „Рахат тепе“ – така му казват местните, заради отпускащата атмосфера и гледката от високо към целия град.
Надявам се да сме ви дали няколко идеи за ден -два на час път от София.